75. Yıl Anadolu Lisesi Forumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Türkçe Yazılım Dili

4 posters

Türkçe Yazılım Dili Empty Türkçe Yazılım Dili

Mesaj tarafından darkphobia666 Ptsi 29 Ekim - 16:43

Şu anda kullanılan tüm pro. yazılım dilleri ingilizce tabanlıdır. php, asp, c, perl...

Bu dillerden bir tanesini neden türkçeye çevirmeyelim diye düşündük, ve php'yi buna en uygun dil olarak seçtik Laughing

Hayal gücümüz biraz geniş, ama yapılmayacak şey değil. Kesinlikle bir çığır açılır Cool
darkphobia666
darkphobia666
Adminstator
Adminstator

Erkek

Türkçe Yazılım Dili Empty Geri: Türkçe Yazılım Dili

Mesaj tarafından Emre Ptsi 29 Ekim - 19:19

evet katılıyorum osmana yapılırsa gerçekten çığır olur Very Happy kardeş yaparsın sen ben inanıyorum.
Emre
Emre
Adminstator
Adminstator

Erkek
iş/hobiler : Senarist,PCM ve Site Admin
Takım? : Trabzonspor

https://75forum.yetkin-forum.com

Mesaj tarafından erdi C.tesi 10 Kas. - 22:26

PHP; (Hypertext Preprocessor) 1993 yılında geliştirilmiş bir dil.Perl ve C dillerinden etkileşim yapılmış.Bu tasarım dili de Linux gibi Açık Kaynak Kodlu (Ücretsiz dağıtım=Üretici-Kullanıcı Sistemi) olduğundan moderasyon yapılabilir.Zaten esas amacı bu.PHP 1995'ten bu yana da Perl fonksiyonlarından arındırılmış.Dolayısıyla bu dil,artık bağımsız bir yorumlayıcıya sahip.Nesne Yönelimli dillerin genel özelliği Sunucu/Client(İstemci) sisteminin gelişmiş olmasıdır.Öncelikle çevirecek arkadaş PHP'yi yalayıp,yutmuş olması gerekiyor.Ondan öncesinde HTML fonksiyonlarını ve bileşenleri "zaten" iyi kavraması gerekiyor.2005'ten bu yana geliştirilen PHP 5 çalışmalarına da göz atması gerekiyor.Hepsinden öte yeni bir uyarlayıcı tabanı oluşturması gerekiyor.Bu işler uzundur,sabır ister...

Proje bir anlık düşünüldüğünde güzel.Fakat bu olay o kadar kolay değildir.Şu anda kimse elini taşın altına koyup,PHP'yi türkçeleştirmez.Gerek de yoktur.Eğer iz kalır bir çalışma olmasını istiyorsanız;yeni bir açık kaynak kod tabanı üretin derim.Çalışmalarınız,vaktiniz boşa gitmesin...

erdi
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesaj tarafından fattoss Paz 9 Ara. - 18:42

ya erdi ya harbiden günün birinde bilgisayarla ilgili tükiyede bi çığır açılırsa sen açarsın Smile ne tuhaf cocuksun yaw :cyclops:herşeyi biliosun bişeyide bilme yaa scratch
fattoss
fattoss
Tekniker Üye
Tekniker Üye

Kadın
iş/hobiler : öğrenci,müzik,resim,gitarımm,pc'im,telefonum